Hakkında

Derneğimiz, Ruhi Su’nun sanatçı kimliğini, çalışma ve araştırmalarını, yaşamını, araştırmak, sanatsal bilimsel ve kültürel araştırmalar yapmak, çeşitli sanatsal etkinlikleri desteklemek, teşvik etmek, yaymak, sanatsal faaliyetlerde bulunmak, yapılan faaliyetlere katkı sunmak ve özellikle halk kültürü ve halk müziğinin toplanması, yorumlanması, çağdaş tekniklerle yeni formlarda yayılıp sergilenmesi, toplumda yaygınlaşması ve geliştirilmesi için çaba harcamak ve tüm bu konulardaki çalışmalara destek sağlamak amacı ile Nisan 2012 de kurulmuştur.

Kuruluş yılının Ruhi Su’nun doğumunun 100. Yılı olması sebebiyle, bu yılı kapsayacak bir dizi etkinlikten oluşan 100. Yıl projesi yürütülmeye başlanmıştır.

Ruhi Su Dostlar Korosu, derneğimiz çatısı altında çalışan bir yapı olarak bu etkinliklerde program dahilinde yerini almıştır. Haziran 2013 te kurumsal yapısı pekiştirilmek üzere çalışmaları tatil edilen koro , planlanandan 2 ay gecikme ile 2014 şubatında Sanat yönetmenimiz Emin İgüs ve Şefimiz Mutlu Ödemiş ile tüm eski tecrübeleri ve yeni planları ile yoluna devam etmektedir.

DERNEĞİMİZİN ÇALIŞMALARI (ÖZET)

 • Nisan 2012, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin ortak projesi olarak üniversitelerin müzik öğretmenliği bölümleri arası Ruhi Su 100. Yıl Çoksesli Türkü Düzenleme Yarışması açıldı.
 • 8-9-10 Mayıs 2012, MSGSÜ Ruhi Su Günleri
 • 8 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Ruhi Su’nun 100.Yılı paneli.
 • 9 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Bir de Ruhi Su Geçti belgesel gösterimi.
 • 10 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Emin İgüs Konseri yapıldı
 • 15 Mayıs 2012, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, Karabey Aydoğan’ın hazırlayıp sunduğu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Beyazperdeden Ruhi Su Türküleri etkinliği yapıldı
 • Mayıs 2012, Tophane-i Âmire, Ruhi Su Sergisi açıldı.
 • 28 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Gençlik Festivali Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri yapıldı
 • 2 Haziran 2012, Ruhi Su Dostlar Korosu Ankara’da , Polifonik Korolar Derneği’nin düzenlediği 17. Polifonik Korolar Festivaline katıldı. 100. Yıl Ruhi Su Dostlar Korosu Ankara Konseri yapıldı.
 • 9 Haziran 2012, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, İrfan Ertel’in hazırlayıp sunduğu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Anılarla Ruhi Su etkinliği yapıldı.
 • 16 Haziran 2012, , Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri yapıldı.
 • 20 Eylül 2012, Geleneksel mezar başı anması yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezinde, Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Ruhi Su’yu Anma Gecesi gerçekleştirildi.
 • Ekim 2012 Ankara Çankaya Belediyesi 100.yıl konseri Karabey Aydoğan’la gerçekleştirildi.
 • Ekim 2012 100.yıl Viyana Konseri yapıldı.
 • Kasım 2012 Avustralya Melbourne 100. Yıl kutlama haftasına katılındı.
 • Aralık 2012 100.yıl onuruna Homur Grubu ile Çizgilerle Ruhi Su Sergisi açıldı.
 • 30 Aralıkta Türkan Saylan Kültür Merkezinde Güvenç Dağüstün,Emin İgüs, Karabey Aydoğan, Yusuf Başaran, Cahit Berkay, Grup Yorum, Bilkar Ruhi Su Çocuk Korosu ve Shaman Dans Tiyatrosu’nun da katılımı ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun eşliği ile 100. Yıl kapanış konseri yapıldı.
 • Ocak 2013 Olağan Genel Kurul yapıldı.
 • Şubat 2013 Sezai Sarıoğlu, Aytekin Yılmaz, Ataman Oğuz , Aydın Engin ,Zafer Kıraç’tan oluşan Danışma Kurulu kuruldu.
 • Nisan 2013 Köy enstitüleri Kuruluş yıldönümü için Eskişehir’de fotoğraf sergisi açıldı. Belgesel gösterimi yapıldı. Emin İgüs Konseri verildi.
 • Mayıs 2013 te Ruhi Su’nun mezarı onarıldı. Yazıları yenilendi.
 • Kasım 2013 te Beykoz Çavuşbaşı’nda Ruhi Su Gönüllü Ağaçlandırma Alanı oluşturuldu.
 • Ocak 2014 Olağan Genel Kurul yapıldı.
 • Şubat 2014 Ruhi Su Dostlar Korosu Seçmeleri Yapılarak , koro yeniden yapılandırıldı.

Ruhi Su Dostlar Korosu

 • Ocak 2015 Olağan Genel Kurul yapıldı.
 • 24 Ocak 2015 tarihinde, Bakırköy Belediyesinin, Leyla Gencer Kültür Merkezinde düzenlediği “Uğur Mumcu’yu Anma Etkinliği”nde konser verdi.
 • 7 Şubat 2015 tarihinde Kadıköy’de Nazım Hikmet Kültür Merkezinde Ufuk Karakoç ile birlikte bir konser verdi.
 • 8 Şubat 2015 tarihinde Maltepe’de Maltepe Kent Konser Merkezinde Türkan Saylan Gösteri Merkezinde düzenlediği etkinlikte Refik Köksal, Kıvılcım Yılmaz ve Barış Çelik’le birlikte bir konser verdi.
 • Şubat 2015 tarihinde Moda Sahnesinde konser verdi.
 • 20 Eylül 2015 tarihinde Şişli Kent Kültür Merkezinde Şişli Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Ruhi Su Barış Konserini Boğaziçi Caz Korosu ile birlikte gerçekleştirdi. Gecenin sunuculuklarını tiyatro sanatçıları Gülsen Tuncer ve Levent Ülgen açış konuşmasını da Nazar Büyüm yaptı. Fuayede bir Ruhi Su Fotoğraf Sergisi açıldı. Kokteyl verildi.
 • 5 Aralık 2015 tarihinde Maltepe’de Türkan Saylan Gösteri Merkezinde “Ruhi Su Dostlar Korosu, Refik Köksal şefliğinde Bilkar Ruhi Su Çocuk Korosu, eski şeflerden Cengiz Ünal, eski koristlerden Mehtap Meral, Süleyman Sancar, Boran Mert, Diyar Kılıç, Nevzat Karakış, Cem Erdost İleri, ve Karabey Aydoğan’la birlikte konser verdi. Sunuculukları Hülya Sağdıç ve Nevra Çankaya yaptı.

30. YIL VE 40. YIL ANMALARI

 • Mayıs 2015te ve 1 Eylül 2015te Ruhi Su’nun ölümünün 30. Yılı ve Dostlar Korosu’nun 40.yılı nedeniyle gelmiş geçmiş tüm koristlere, dostlara, ortaklaşa çalışma isteğimizi belirten bir çağrı yapıldı.
 • Ruhi Su, her yıl olduğu gibi bu yılda (ölümünün 30. Yıldönümünde) 20 Eylül tarihinde mezarı başında yapılan bir törenle anıldı. Fatma Turan’ın sunuculuk yaptığı anmada koristlerimizden Bilgin Güngör konuşmasında Ruhi Su’nun, yaşamını, sanatçı yönünü ve baş eğmeyen politik duruşunu anlattı. Sanatçılardan Nevzat Karakış, Grup Yorum, Mehtap Meral, İsmet Gürsoy ve yönetim kurulundan Ali Ekrem Budak Ruhi Su türküleri söylediler.
 • Verilen gazete ilanlarına ilginin yüksek olduğu görüldü. Hem mezarbaşı anma töreni hem de 20 Eylül akşamı Şişlide yapılan anma konseri bir basın bülteni ile kamuoyuna duyuruldu.
 • Dostlar Korosunun kuruluşunun 40.yılı nedeniyle de yukarıda ayrıntıları verilen konser, 5 Aralık 2015 tarihinde Maltepe’de Türkan Saylan Gösteri Merkezinde gerçekleştirildi.

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI

 • “Ruhi Su Dostlar Korosu 40 Yaşında” adıyla yapılacak etkinlikler için geçmiş yıllarda korolarda korist olarak yer alan herkesin içinde bulunacağı Facebook sayfası kuruldu. Sayfayı Ercüment Gürçay hazırladı, RuhiSuYuz facebook sayfasının editörlüğüne Aras Akanaras getirildi.
 • Ruhisu.org adlı eski sitemiz hacklendiği için kullanılamamaktaydı. 2015 yaz döneminde Refik Köksal’ın öğrencilerinden genç müzisyen, üniversite öğrencisi ve Eylül 2015’te üyemiz olan Barış Çelik ruhisu.org.tr adlı sitemizi kurdu.

RUHİ SU MÜZESİ

Yönetim kurulumuz, Ruhi Su’dan kalan eşya ve dökümanların korunması, yaşatılması, Ruhi Su’nun çalışmalarının kamuoyuna sunulması amacıyla öncelikle bir Ruhi Su Sanat Müzesinin kurulmasına karar verdi. Yönetim kurulu üyelerimizden Fatma Zengin ve Nabi Belekoğlu bu konuyla ilgili olarak görev aldılar. Alan uzmanı Tomur Atagök genel danışman, Ilgın Ruhi Su ve Karabey Aydoğan doküman danışmanları olarak belirlendi.
Eldeki doküman listesini gören Prof. Dr. Tomur Atagök, kısa vadede, öncelikle bir Ruhi Su Sanal Müzesi kurulabileceğini belirterek, okumamız için bizlere dünyadaki müzeleri ve müzeciliği anlatan notlar verdi. Daha sonra müzeci arkadaşlar; Cihan Çolak, Gamze Kaptanoğlu, Canan Gürgen ve Betül Altıntaş’dan oluşan bir çalışma komisyonu oluşturuldu.
Bu komisyon, Ruhi Su’nun kişisel koleksiyonunda yer alan nesnelerin (belgelerin, fotoğraf, nota, ses ve görüntüleri) sosyal ortama aktarılması , müze standartlarına uygun şekilde kayıt altına aktarılması, müze standartlarına uygun şekilde kayıt altına alınması, sanal müze için sınıflandırmalar yapılması, Metin’lerin oluşturulması, tasarım ilkelerinin belirlenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Şu aşamada Kasım ayından beri Salı günleri Ilgın Su’nun evine gidilmekte, envanter çalışmaları yapılmaktadır. Şubat 2016 sonunda bu çalışmanın bitmesi planlanmaktadır.

RUHİ SU ORMANI AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Bilindiği gibi Nabi Belekoğlu’nun girişimleri ile 2013 yılında Beykoz Çınarbaşı, Elmalı Barajı Baklavacı Mevkiinde, Kanlıca Orman İşletmesi’yle işbirliği ile 100 ağaçlık 1000 m2 lik bir alan derneğimize tahsis edilmiş, üyelerimizle birlikte, 100 fıstık çamı fidanı dikilmiştir. 2015 yılında da yine Kanlıca Rüzgarlıbahçe Mevkiinde, tahsis edilen 100 ağaçlık, 1000 m2 lik ikinci bir yere, 100 fidan dikilerek yeni bir Ruhi Su Ağaçlandırma Alanı oluşturulmuştur.

BAĞIŞLAR, SATIŞLAR

Merkezi Almanya’da bulunan FÖRSU VEREİN FÖRDERUNG Lebonsuesk Ruhi Su e.V Derneği, derneğimize 1000 euro bağışta bulunmuştur. Yardım kullanılmadan önce “Ek 4 Yurttaş Yardım Bildirimi” ile Dernekler Müdürlüğü’ne bildirilmiştir.
Üye ödentileri, bağışlar, kupa, magnet, karne gibi hediyelik ürünlerin ve CD’lerin satışlarından elde edilen gelirlerle, giderlerin bir bölümü karşılanmıştır.

“RUHİ SU SEN GİTTİN GİDELİ” KİTAP ÇALIŞMASI

BRT Yayınlarının çıkardığı “Nazım Sen Gittin Gideli” kitabından esinlenilerek, mektup ve kısmen anı türünde “Ruhi Su Sen Gittin Gideli” adıyla bir kitap çalışması yürütülmektedir. Bu kitap için Ruhi Su’nun dünyasında yer alan 120 aydın, sanatçı, düşünce ve bilim insanıyla görüşmeler yapıldı. Bugün itibarıyla 55 kişi Ruhi Su’ya mektuplar yazdı. Hocamızın bilmediğimiz, duymadığımız birçok yönünü bu mektuplarda bulacağız. Kitabın Şubat ayında elimizde olacağını tahmin ediyoruz.

“KAHIR YOLCUSU BİR ZEMANE DERVİŞİ RUHİ SU: BİR ATEŞ VER” ADLI TİYATRO OYUNU ÇALIŞMASI

Yönetim kurulu olarak, Ruhi Su’nun yaşamını, sanatını, çalışmalarını anlatan bir oyun yazılsa, çeşitli tiyatro topluluklarınca da oynanırsa iyi olacağını düşündük. Bu işi 20 oyunu Devlet Tiyatroları Repertuarına giren ABDde yaşayan Emin Keşmer’e teklif ettik. İsteği üzerine Ruhi Su’yu anlatan belgeler, kitapları gönderdik. Emin Keşmer de 5-6 ay içinde bir oyun yazıp gönderdi. Oyunu iki tiyatro uzmanı, 6 tiyatro izleyicisine okuttuk. Yapılan değerlendirmeleri, eleştirileri kendisine ilettik.

SU’YA TÜRKÜ

20 Aralık 2015 günü Caddebostan Kültür Merkezinde Serdar Doğan’ın oyunlaştırıp Ankara Simurg Oyuncuları Tiyatrosunun oynadığı “Su’ya Türkü” adlı belgesel tiyatro oyunu sergilendi. Ruhi Su’nun yaşamından kesitler, türkülerinden seçimlerle belgesel bir teknikle sunuldu. Oyuna dernek ve koro temsilcilerimizle katıldık ve teşekkür belgeleri verdik.

HOMUR MİZAH GRUBUNUN 17.YIL SERGİSİ

22 Aralık 2015 günü Caddebostan Kültür Merkezinde sergi açılış töreninde yönetim kurulu üyelerimiz de hazır bulundu. Yönetim Kurulu Başkanımız Ilgın Ruhi Su da bir konuşma yaparak derneğimiz adına hazırlanan “Anı Taşı”nı teslim aldı.

YÖNETİMDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

4’er yıl çalışmaları, yorgunlukları ve işlerinin çokluğu nedeniyle 2012’den beri yönetim kurulu üyesi olan Figen Çöloğlu ve Sevim Seven Haziran 2015te yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ettiler. Yerlerine yedek üyelerimizden, Fatma Zengin ve Ali Ekrem Budak gelmişlerdir.

ÜYELİKLER

2015 yılında 9 üyemiz kendi istekleri ile üyelikten ayrılmış, 11 üyemiz de ödentilerini (hatırlatmalarımıza rağmen) ödemedikleri için tüzüğümüzün 4. Maddesi gereğince üyelikten çıkarılmıştır. Bir üyemiz de dernek amaçlarına aykırı davranış ve sözleri nedeniyle üyelikten çıkarılmıştır.
21 kişi ise üye yapılmıştır. 2015 yılı sonunda derneğimizin 85 üyesi bulunmaktadır.