Dernek Hakkında

Derneğimiz, Ruhi Su’nun sanatçı kimliğini, çalışma ve araştırmalarını, yaşamını, araştırmak, sanatsal bilimsel ve kültürel araştırmalar yapmak, çeşitli sanatsal etkinlikleri desteklemek, teşvik etmek, yaymak, sanatsal faaliyetlerde bulunmak, yapılan faaliyetlere katkı sunmak ve özellikle halk kültürü ve halk müziğinin toplanması, yorumlanması, çağdaş tekniklerle yeni formlarda yayılıp sergilenmesi, toplumda yaygınlaşması ve geliştirilmesi için çaba harcamak ve tüm bu konulardaki çalışmalara destek sağlamak amacı ile Nisan 2012 de kurulmuştur.

Kuruluş yılının Ruhi Su’nun doğumunun 100. Yılı olması sebebiyle, bu yılı kapsayacak bir dizi etkinlikten oluşan 100. Yıl projesi yürütülmeye başlanmıştır.

Ruhi Su Dostlar Korosu, derneğimiz çatısı altında çalışan bir yapı olarak bu etkinliklerde program dahilinde yerini almıştır. Haziran 2013 te kurumsal yapısı pekiştirilmek üzere çalışmaları tatil edilen koro , planlanandan 2 ay gecikme ile 2014 şubatında Sanat yönetmenimiz Emin İgüs ve Şefimiz Mutlu Ödemiş ile tüm eski tecrübeleri ve yeni planları ile yoluna devam etmektedir.

DERNEĞİMİZİN ÇALIŞMALARI (ÖZET)

 • Nisan 2012, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin ortak projesi olarak üniversitelerin müzik öğretmenliği bölümleri arası Ruhi Su 100. Yıl Çoksesli Türkü Düzenleme Yarışması açıldı.
 • 8-9-10 Mayıs 2012, MSGSÜ Ruhi Su Günleri
 • 8 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Ruhi Su’nun 100.Yılı paneli.
 • 9 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Bir de Ruhi Su Geçti belgesel gösterimi.
 • 10 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Emin İgüs Konseri yapıldı
 • 15 Mayıs 2012, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, Karabey Aydoğan’ın hazırlayıp sunduğu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Beyazperdeden Ruhi Su Türküleri etkinliği yapıldı
 • Mayıs 2012, Tophane-i Âmire, Ruhi Su Sergisi açıldı.
 • 28 Mayıs 2012, MSGSÜ Oditoryum, Gençlik Festivali Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri yapıldı
 • 2 Haziran 2012, Ruhi Su Dostlar Korosu Ankara’da , Polifonik Korolar Derneği’nin düzenlediği 17. Polifonik Korolar Festivaline katıldı. 100. Yıl Ruhi Su Dostlar Korosu Ankara Konseri yapıldı.
 • 9 Haziran 2012, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, İrfan Ertel’in hazırlayıp sunduğu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Anılarla Ruhi Su etkinliği yapıldı.
 • 16 Haziran 2012, , Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri yapıldı.
 • 20 Eylül 2012, Geleneksel mezar başı anması yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezinde, Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Ruhi Su’yu Anma Gecesi gerçekleştirildi.
 • Ekim 2012 Ankara Çankaya Belediyesi 100.yıl konseri Karabey Aydoğan’la gerçekleştirildi.
 • Ekim 2012 100.yıl Viyana Konseri yapıldı.
 • Kasım 2012 Avustralya Melbourne 100. Yıl kutlama haftasına katılındı.
 • Aralık 2012 100.yıl onuruna Homur Grubu ile Çizgilerle Ruhi Su Sergisi açıldı.
 • 30 Aralıkta Türkan Saylan Kültür Merkezinde Güvenç Dağüstün,Emin İgüs, Karabey Aydoğan, Yusuf Başaran, Cahit Berkay, Grup Yorum, Bilkar Ruhi Su Çocuk Korosu ve Shaman Dans Tiyatrosu’nun da katılımı ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun eşliği ile 100. Yıl kapanış konseri yapıldı.
 • Ocak 2013 Olağan Genel Kurul yapıldı.
 • Şubat 2013 Sezai Sarıoğlu, Aytekin Yılmaz, Ataman Oğuz , Aydın Engin ,Zafer Kıraç’tan oluşan Danışma Kurulu kuruldu.
 • Nisan 2013 Köy enstitüleri Kuruluş yıldönümü için Eskişehir’de fotoğraf sergisi açıldı. Belgesel gösterimi yapıldı. Emin İgüs Konseri verildi.
 • Mayıs 2013 te Ruhi Su’nun mezarı onarıldı. Yazıları yenilendi.
 • Kasım 2013 te Beykoz Çavuşbaşı’nda Ruhi Su Gönüllü Ağaçlandırma Alanı oluşturuldu.
 • Ocak 2014 Olağan Genel Kurul yapıldı.
 • Şubat 2014 Ruhi Su Dostlar Korosu Seçmeleri Yapılarak , koro yeniden yapılandırıldı.
 • Ocak 2015 Olağan Genel Kurul yapıldı.
 • 24 Ocak 2015 tarihinde, Bakırköy Belediyesinin, Leyla Gencer Kültür Merkezinde düzenlediği “Uğur Mumcu’yu Anma Etkinliği”nde konser verdi.
 • 7 Şubat 2015 tarihinde Kadıköy’de Nazım Hikmet Kültür Merkezinde Ufuk Karakoç ile birlikte bir konser verdi.
 • 8 Şubat 2015 tarihinde Maltepe’de Maltepe Kent Konser Merkezinde Türkan Saylan Gösteri Merkezinde düzenlediği etkinlikte Refik Köksal, Kıvılcım Yılmaz ve Barış Çelik’le birlikte bir konser verdi.
 • Şubat 2015 tarihinde Moda Sahnesinde konser verdi.
 • 20 Eylül 2015 tarihinde Şişli Kent Kültür Merkezinde Şişli Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Ruhi Su Barış Konserini Boğaziçi Caz Korosu ile birlikte gerçekleştirdi. Gecenin sunuculuklarını tiyatro sanatçıları Gülsen Tuncer ve Levent Ülgen açış konuşmasını da Nazar Büyüm yaptı. Fuayede bir Ruhi Su Fotoğraf Sergisi açıldı. Kokteyl verildi.
 • 5 Aralık 2015 tarihinde Maltepe’de Türkan Saylan Gösteri Merkezinde “Ruhi Su Dostlar Korosu, Refik Köksal şefliğinde Bilkar Ruhi Su Çocuk Korosu, eski şeflerden Cengiz Ünal, eski koristlerden Mehtap Meral, Süleyman Sancar, Boran Mert, Diyar Kılıç, Nevzat Karakış, Cem Erdost İleri, ve Karabey Aydoğan’la birlikte konser verdi. Sunuculukları Hülya Sağdıç ve Nevra Çankaya yaptı.

30. YIL VE 40. YIL ANMALARI

 • Mayıs 2015te ve 1 Eylül 2015te Ruhi Su’nun ölümünün 30. Yılı ve Dostlar Korosu’nun 40.yılı nedeniyle gelmiş geçmiş tüm koristlere, dostlara, ortaklaşa çalışma isteğimizi belirten bir çağrı yapıldı.
 • Ruhi Su, her yıl olduğu gibi bu yılda (ölümünün 30. Yıldönümünde) 20 Eylül tarihinde mezarı başında yapılan bir törenle anıldı. Fatma Turan’ın sunuculuk yaptığı anmada koristlerimizden Bilgin Güngör konuşmasında Ruhi Su’nun, yaşamını, sanatçı yönünü ve baş eğmeyen politik duruşunu anlattı. Sanatçılardan Nevzat Karakış, Grup Yorum, Mehtap Meral, İsmet Gürsoy ve yönetim kurulundan Ali Ekrem Budak Ruhi Su türküleri söylediler.
 • Verilen gazete ilanlarına ilginin yüksek olduğu görüldü. Hem mezarbaşı anma töreni hem de 20 Eylül akşamı Şişlide yapılan anma konseri bir basın bülteni ile kamuoyuna duyuruldu.
 • Dostlar Korosunun kuruluşunun 40.yılı nedeniyle de yukarıda ayrıntıları verilen konser, 5 Aralık 2015 tarihinde Maltepe’de Türkan Saylan Gösteri Merkezinde gerçekleştirildi.

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI

 • “Ruhi Su Dostlar Korosu 40 Yaşında” adıyla yapılacak etkinlikler için geçmiş yıllarda korolarda korist olarak yer alan herkesin içinde bulunacağı Facebook sayfası kuruldu. Sayfayı Ercüment Gürçay hazırladı, RuhiSuYuz facebook sayfasının editörlüğüne Aras Akanaras getirildi.
 • Ruhisu.org adlı eski sitemiz hacklendiği için kullanılamamaktaydı. 2015 yaz döneminde Refik Köksal’ın öğrencilerinden genç müzisyen, üniversite öğrencisi ve Eylül 2015’te üyemiz olan Barış Çelik ruhisu.org.tr adlı sitemizi kurdu.

RUHİ SU MÜZESİ

Yönetim kurulumuz, Ruhi Su’dan kalan eşya ve dökümanların korunması, yaşatılması, Ruhi Su’nun çalışmalarının kamuoyuna sunulması amacıyla öncelikle bir Ruhi Su Sanat Müzesinin kurulmasına karar verdi. Yönetim kurulu üyelerimizden Fatma Zengin ve Nabi Belekoğlu bu konuyla ilgili olarak görev aldılar. Alan uzmanı Tomur Atagök genel danışman, Ilgın Ruhi Su ve Karabey Aydoğan doküman danışmanları olarak belirlendi.
Eldeki doküman listesini gören Prof. Dr. Tomur Atagök, kısa vadede, öncelikle bir Ruhi Su Sanal Müzesi kurulabileceğini belirterek, okumamız için bizlere dünyadaki müzeleri ve müzeciliği anlatan notlar verdi. Daha sonra müzeci arkadaşlar; Cihan Çolak, Gamze Kaptanoğlu, Canan Gürgen ve Betül Altıntaş’dan oluşan bir çalışma komisyonu oluşturuldu.
Bu komisyon, Ruhi Su’nun kişisel koleksiyonunda yer alan nesnelerin (belgelerin, fotoğraf, nota, ses ve görüntüleri) sosyal ortama aktarılması , müze standartlarına uygun şekilde kayıt altına aktarılması, müze standartlarına uygun şekilde kayıt altına alınması, sanal müze için sınıflandırmalar yapılması, Metin’lerin oluşturulması, tasarım ilkelerinin belirlenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Şu aşamada Kasım ayından beri Salı günleri Ilgın Su’nun evine gidilmekte, envanter çalışmaları yapılmaktadır. Şubat 2016 sonunda bu çalışmanın bitmesi planlanmaktadır.

RUHİ SU ORMANI AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Bilindiği gibi Nabi Belekoğlu’nun girişimleri ile 2013 yılında Beykoz Çınarbaşı, Elmalı Barajı Baklavacı Mevkiinde, Kanlıca Orman İşletmesi’yle işbirliği ile 100 ağaçlık 1000 m2 lik bir alan derneğimize tahsis edilmiş, üyelerimizle birlikte, 100 fıstık çamı fidanı dikilmiştir. 2015 yılında da yine Kanlıca Rüzgarlıbahçe Mevkiinde, tahsis edilen 100 ağaçlık, 1000 m2 lik ikinci bir yere, 100 fidan dikilerek yeni bir Ruhi Su Ağaçlandırma Alanı oluşturulmuştur.

BAĞIŞLAR, SATIŞLAR

Merkezi Almanya’da bulunan FÖRSU VEREİN FÖRDERUNG Lebonsuesk Ruhi Su e.V Derneği, derneğimize 1000 euro bağışta bulunmuştur. Yardım kullanılmadan önce “Ek 4 Yurttaş Yardım Bildirimi” ile Dernekler Müdürlüğü’ne bildirilmiştir.
Üye ödentileri, bağışlar, kupa, magnet, karne gibi hediyelik ürünlerin ve CD’lerin satışlarından elde edilen gelirlerle, giderlerin bir bölümü karşılanmıştır.

“RUHİ SU SEN GİTTİN GİDELİ” KİTAP ÇALIŞMASI

BRT Yayınlarının çıkardığı “Nazım Sen Gittin Gideli” kitabından esinlenilerek, mektup ve kısmen anı türünde “Ruhi Su Sen Gittin Gideli” adıyla bir kitap çalışması yürütülmektedir. Bu kitap için Ruhi Su’nun dünyasında yer alan 120 aydın, sanatçı, düşünce ve bilim insanıyla görüşmeler yapıldı. Bugün itibarıyla 55 kişi Ruhi Su’ya mektuplar yazdı. Hocamızın bilmediğimiz, duymadığımız birçok yönünü bu mektuplarda bulacağız. Kitabın Şubat ayında elimizde olacağını tahmin ediyoruz.

“KAHIR YOLCUSU BİR ZEMANE DERVİŞİ RUHİ SU: BİR ATEŞ VER” ADLI TİYATRO OYUNU ÇALIŞMASI

Yönetim kurulu olarak, Ruhi Su’nun yaşamını, sanatını, çalışmalarını anlatan bir oyun yazılsa, çeşitli tiyatro topluluklarınca da oynanırsa iyi olacağını düşündük. Bu işi 20 oyunu Devlet Tiyatroları Repertuarına giren ABDde yaşayan Emin Keşmer’e teklif ettik. İsteği üzerine Ruhi Su’yu anlatan belgeler, kitapları gönderdik. Emin Keşmer de 5-6 ay içinde bir oyun yazıp gönderdi. Oyunu iki tiyatro uzmanı, 6 tiyatro izleyicisine okuttuk. Yapılan değerlendirmeleri, eleştirileri kendisine ilettik.

SU’YA TÜRKÜ

20 Aralık 2015 günü Caddebostan Kültür Merkezinde Serdar Doğan’ın oyunlaştırıp Ankara Simurg Oyuncuları Tiyatrosunun oynadığı “Su’ya Türkü” adlı belgesel tiyatro oyunu sergilendi. Ruhi Su’nun yaşamından kesitler, türkülerinden seçimlerle belgesel bir teknikle sunuldu. Oyuna dernek ve koro temsilcilerimizle katıldık ve teşekkür belgeleri verdik.

HOMUR MİZAH GRUBUNUN 17.YIL SERGİSİ

22 Aralık 2015 günü Caddebostan Kültür Merkezinde sergi açılış töreninde yönetim kurulu üyelerimiz de hazır bulundu. Yönetim Kurulu Başkanımız Ilgın Ruhi Su da bir konuşma yaparak derneğimiz adına hazırlanan “Anı Taşı”nı teslim aldı.

YÖNETİMDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

4’er yıl çalışmaları, yorgunlukları ve işlerinin çokluğu nedeniyle 2012’den beri yönetim kurulu üyesi olan Figen Çöloğlu ve Sevim Seven Haziran 2015te yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ettiler. Yerlerine yedek üyelerimizden, Fatma Zengin ve Ali Ekrem Budak gelmişlerdir.

ÜYELİKLER

2015 yılında 9 üyemiz kendi istekleri ile üyelikten ayrılmış, 11 üyemiz de ödentilerini (hatırlatmalarımıza rağmen) ödemedikleri için tüzüğümüzün 4. Maddesi gereğince üyelikten çıkarılmıştır. Bir üyemiz de dernek amaçlarına aykırı davranış ve sözleri nedeniyle üyelikten çıkarılmıştır.
21 kişi ise üye yapılmıştır. 2015 yılı sonunda derneğimizin 85 üyesi bulunmaktadır.

Koronun Etkinlikleri:

 • 17 Nisan 2016da Eskişehir belediyesi ve Eğitder’in organize ettiği Köy Enstitüleri günü kapsamında Eskişehir’de konser verilmiştir. Geceye Emin İgüs de türküleriyle renk katmıştır.

 • 19 Mayıs 2016da Bilkar Gebze şubesinin davetlisi olarak Gebze Cumhuriyet Meydanında konser verilmiştir.

 • 12 Haziran’da Sümeyra 70 Yaşında anmasına davet edildik, gece Şişli Kent Kültür Merkezinde yapıldı.

 • 20 Eylül 2016da Ruhi Su anma gecesi yönetim kurulu ve koro üyelerinin organizasyonuyla yine Şişli Kent Kültür Merkezinde Ruhi Su Şiir ödülü töreni ile birlikte yapılmıştır.

 • 24 Eylül Cumartesi günü Kartal Belediyesi davetiyle Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde Ruhi Su anma gecesine katıldık.

 • 12 Kasım 2016da Bursa, Nilüfer Belediyesinde Eğitim-Sen’in daveti üzerine görevden uzaklaştırılan Eğitimsenli öğretmenler yararına düzenlenen gecede konser verilmiştir.

 • 25 Aralık 2016da bazı koro üyelerimiz, Ataşehir Belediyesi ve BRT yayınlarının düzenlediği Ruhi Su Sen Gittin Gideli kitabıyla ilgili söyleşide mini konser vermiştir.

2017 için şehir içi ve dışı belediye ve kurumlardan davet alınmakta olup Şubat, Mart, Nisan ayları için İstanbul, Edirne ve Adana’da konser görüşmeleri devam etmektedir.

Aralık ayı içinde Korodaki bazı ses gruplarına takviye amacıyla Ocak ayı içinde yapılacak seçmenin duyuruları yapılmış, 50den fazla başvuru olmuştur.

 

31. YIL ANMALARI

20 Eylül günü öğle saatinde 100e yakın kişinin katılımıyla Ruhi Su ölüm yıldönümünde mezarı başında anılmıştır. Mezar başı anmasına her zaman gelen Grup Yorum bu kez genç üyeleriyle gelmiştir. Ruhi Su’nun eski dostları ve koro üyelerinin konuşma ve türküleriyle Ruhi Su ve Sıdıka su anılmıştır.

20 eylül akşamı yapılan Anma Gecesi ve Şiir Ödülü töreninin hazırlıklarını Yönetim kurulu üyemiz Ali Ekrem Budak organize etmiş, gecenin sunuşunu yönetim kurulu üyemiz Fatma Turan yapmıştır.

 

MEZAR BAKIMI

2 Temmuz tarihinde Sivas Madımak Oteli Katliamının Zincirlikuyu Mezarlığında anma sonrası, Ruhi Su ve Sıdıka Su’nun ve Sümeyra’nın mezarlarının bakım ve temizliği yapıldı.

 

RUHİ SU ŞİİR ÖDÜLÜ

Üyemiz Mehmet Gözen’in önerisi ve organizasyonuyla ilk kez düzenlenen Ruhi Su Şiir Ödülü Cevat Çapan’ın başkanlığında, Ahmet Telli, Hüseyin Ferhad, Mahmut Temizyürek, Haydar Ergülen, Latife Tekin ve Mehmet Gözen’den oluşan seçici kurul ile ilk ödülünü Asuman Susam’ın Kemik inadı adlı yapıtına verdi.

20 Eylül 2016 Ruhi Su Anma Gecesi’nde sayın Asuman Susam’a ödülü verildi.

 

RUHİ SU MÜZE ve ENVANTER ÇALIŞMALARI

 • Müze ve Envanter çalışmaları, Envanter çalışmaları, Ilgın beyin evinde, 2 müzeci arkadaşımızın çalışmalarıyla Haziran ayına kadar devam etmiştir. Ilgın Beyin geçirdiği trafik kazası sonrası yarım kalan çalışmaların yeniden başlaması için Aralık ayı içinde arkadaşlarımızla yeniden görüştük ve 2017 içinde başlatılmasında hemfikir olduk.

 • Unesconun Kültürün Teşviki Uluslararası fonuna (IFPC) büyük bir hızla kısa zamanda

hazırladığımız Ruhi Su Ballad Collective of istanbul young (istanbul gençlerinin Ruhi Su Türkü İmecesi) adlı projemiz son anda yaşanan teknik bir sorunla gönderilemedi.

 • 29 Mayıs’da müze çalışmalarına mali destek amaçlı ilk müze gezimizi Galata’daki Musevi Müzesine yaptık. Yönetim Kurulu dahil 9 kişi katıldı.

 • 10 Haziran’da müze ekibimiz ve arşiv danışmanımız Karabey Aydoğan’ın da katılımıyla, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile görüştük. Mekanlı müze olasılığı zayıf olmakla birlikte kültür merkezlerinin sergi, konser vs her çeşit kullanımımıza açık olduğunu belirttiler.

 • Müze envanter çalışmaları ve müze konusunda da yönetmelik hazırlamayı planladık.

 

RUHİ SU SEN GİTTİN GİDELİ” KİTAP ÇALIŞMASI

Üyemiz Nabi Belekoğlu ve Alaettin Bahçekapılı tarafından hazırlanan BRT Yayınlarının çıkardığı “mektup ve kısmen anı türünde “Ruhi Su Sen Gittin Gideli” adıyla bir kitap çalışması Eylül 2016da basılmıştır. Ruhi Su’nun dünyasında yer alan 120 aydın, sanatçı, düşünce ve bilim insanıyla görüşmeler yapıldı. 62 kişinin Ruhi Su’ya yazdığı mektuplar kitapta yer aldı.

 

TÜYAP KİTAP FUARI

Sayın Mehmet Gözen’in önerisiyle TÜYAP Kitap Fuarına başvurduk. 12-20 Kasım 2016da Beylikdüzü’ndeki Tüyap Fuar merkezinde bize ayrılan standa 10 gün boyunca Mehmet Gözen’in şair arkadaşlarının, Nabi Belekoğlu ve Alaettin Bahçekapılının imza günleri gerçekleşti. Kupa, magnet, cd, Ruhi Su türküleri kitapları ile derneğimize bağışlanan “Ruhi Su Sen Gittin Gideli” kitabının satışlarından gelir elde edildi.

Fuar boyunca yönetim kurulu üyemiz Fatma Turanın koordinatörlüğünde 10a yakın üyemiz stand başında durarak destek verdi.

 

RUHİ SU ORMANI AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

6 Mart 2016’da Beykoz Kanlıca Orman İşletmesi alanında geçen yıllarda diktiğimiz fidanlığın bakımına ve kurumuş fidanların yenilenmesine gidilmiş ve tek bir fidanın bile kalmadığı üzülerek görülmüştür.

 

ÜYELİKLER

2016 yılı içinde 16 yeni üyelik başvurusu olmuş ve kabul edilmiştir.

Aidatlarını ödemeyen ve kendilerine ulaşılamayan 3 üye ile çeşitli nedenlerle üyelikten ayrılmak isteyen 6 kişi ile toplam 9 kişinin üyeliği sonlandırılmıştır.

 

AVUSTRALYA’DAN VE TRABZON’DAN GELEN RUHİ SU KAYITLARI

Ruhi Su ile ilgili kayıtlar, dokümanlar elimize gelmekte olup, Büyük Ustanın, Trabzon ve Sydney konserleri, CD ye aktarıldı.

Konser kayıtlarının, plak ve cd basımı için Ada müzik ile ilk görüşme yapılmıştır.

 

ÜYE ANKETLERİ VE EKİP KURMA ÇALIŞMASI

Şubat-Mart aylarında Üyelerin etkinliklere katılımı için üye anketi düzenlenmiş, cevap veren 37 kişi içinden isteklerine göre ekipler belirlenmiştir. Koordinatörleri seçilen 5 ekipten ikisi ikişer kere toplanmış, ancak bu çalışmalar kesintiye uğramıştır.

 

ÜYE TOPLANTILARI

Üyelerle ilişkilerimizi güçlendirmek için 3 ayda bir yapmayı planladığımız toplantıların ilki 20 Mart günü Kadıköy Güneşin sofrası restoranında kahvaltı olarak yapıldı. 25e yakın üye katıldı. İkinci toplantı Haziran ayında üyemiz Mehmet Gözenin Çatalca’daki evinin bahçesinde yapıldı. 15 civarı üyenin katıldığı toplantıda tanıtım kitapçığı için çalışmalar yapıldı.

Sonrasında bu toplantılar yapılamadı.

 

KORO VE DERNEK TANITIM BROŞÜRÜ

Şubat 2016 itibariyle önce koronun tanıtımı sonra derneğin tüm etkinliklerinin tanıtımı için bir broşür çalışması başlatılmış, Temmuz ayı içinde 45 sayfa civarında bir kitapçığa dönüşen bu çalışma, yarım kalmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelişen baskıcı ortamda böyle bir çalışma yerine çok kısa bir tanıtım broşürü daha mantıklı bulunmuştur. Bu çalışma yapılamamıştır.

 

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Tüzük için avukat üyelerimiz Doğan Çakmak, Derya Aksüt saymanımız Ali Dumanla birlikte çalıştı, ancak yoğunluktan yönetim kurulu olarak tüzüğü gözden geçirmemiz Aralık ayına kalınca tüzük değişikliğini genel kurulda yapmaya karar verdik. Değişiklik önerilerimizi hazırladık.

 

NESİN VAKFI PİKNİĞİ

7 Mayıs Pazar günü, yönetim kurulu ve koristlerimizden bir grup Nesin Vakfı’na 1 Mayıs pikniği için gittik.

 

DERNEK ÜYELİKLERİ

2017 yılı içerisinde ve 2018 Nisan ayına kadar süre içinde 9 üyemiz kendi istekleri ile üyeliklerini sonlandırmıştır.
Üyemiz Emin Turan 02.Ekim.2017’de yaşamını yitirdi. Anısını ve mücadelesini selamlıyoruz.
8 kişi ise yeni üye olmuştur.
Şu an kayıtlı 100 (*) üyemiz bulunmaktadır.

YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ

Yönetim Kurulu üyemiz Fatma Turan, yaşadığı il değişikliği nedeniyle 18.07.2017’de yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmış, yerine yedek üyemiz Ercüment Gürçay bu görevi yürütmüştür.

SÜMEYRA’YI ANMA

Aramızdan ayrılışının 27. yılında, 5 Şubat 2017 Pazar günü saat 13.00′ de, Zincirlikuyu’ da, Sümeyra’yı andık.

RUHİ SU DOSTLAR KOROSU

Koromuzun bu dönem içinde organize ettiği konserler şu şekildedir:
18 Şubat 2017 Cumartesi – Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kadıköy/İSTANBUL
28 Şubat 2017 Salı – Deniz Gezmiş 70 Yaşında konseri. Caddebostan Kültür Merkezi Caddebostan-Kadıköy/İSTANBUL Bu konserin kaydı CD ve DVD formatlarında piyasaya sunulmuştur.
26 Nisan 2017 Çarşamba – Köy Enstitüleri Etkinliği Barış Manço Kültür Merkezi Kadıköy/İSTANBUL
6 Mayıs 2017 Cumartesi – 5. Sansev İstanbul Uluslararası Çok Sesli Korolar Festivali Türkan Saylan Kültür Merkezi Maltepe/İSTANBUL. Bu festivalde koromuz “Çoksesli Halk Müziği Yorumlamada Başarı” ödülünü almıştır.
2 Haziran 2017 Cuma – Moda Sahnesi Moda-Kadıköy/İSTANBUL
20 Eylül 2017 Çarşamba – Ruhi Su Anma Konseri Şişli Kent Cemil Candaş Kültür Merkezi Şişli/İSTANBUL
21 Ekim 2017 Cumartesi – Ruhi Su Şiir Ödülü Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi Bakırköy/İSTANBUL
3 Aralık 2017 Pazar – Ekim Devrimi Etkinliği Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi Kartal/İSTANBUL
17 Aralık 2017 Pazar – A Capella Festdark III Karanlıkta Yemek (Karanlık İşler) Kâğıthane/İSTANBUL
13 Ocak 2018 Cumartesi – Nazım Hikmet 116 Yaşında Etkinliği Haydarpaşa Garı Kadıköy/İSTANBUL
20 Ocak 2018 Cumartesi – Ruhi Su Dostlar Korosu & Emin İgüs Ankara Konseri Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yenimahalle/ANKARA

RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI

Ruhi Su Dostlar Korosu, CEM TV de 20.01.2017’de yayınlanan “AYNUR HAŞHAŞ İLE MUHABBET” programına konuk oldu. Programa dernek başkanımız Sayın Ilgın Ruhi Su ve koromuzun eski şeflerinden Refik Köksal’da katılmıştır.
16.09.2017’de Açık Radyo’da (94,9) yönetim kurulu üyemiz Ercüment Gürçay’ın sunduğu Babil’den Sonra özel programımda, 32. ölüm yıl dönümünde Ruhi Su türkülerinden örnekler dinletildi. 
19 Eylül 2017 günü Başkanımız Ilgın Ruhi Su, koromuzun eski şeflerinden Refik Köksal ve yönetim kurulu üyemiz Ercüment Gürçay  Yön Radyo’da Beyhan Aksoy’un İsli Çıralar programına konuk oldular.
14.10.2017’de Açık Radyo’da (94,9) yönetim kurulu üyemiz Ercüment Gürçay’ın sunduğu Babil’den Sonra özel programımda, Cevat Çapan’ın katılımıyla Ruhi Su’nun sesinden şiirler dinletildi ve Ruhi Su’nun şair kimliği üzerine konuşuldu.
BASINDA RUHİ SU:
RSDK ve dernek etkinlikleri yüzden fazla gazete haberinde yer aldı. Cumhuriyet Gazetesi ve Yeşil Gazete’de çok sayıda yazılar- söyleşiler yayımlandı…

AKADEMİK TEZ ÇALIŞMALARI

Urfa- Viranşehir’den öğretmen Yurdaer Kişin tez konusu olarak Ruhi Su’yu tercih etti. Ona her türlü bilgi-belge desteğini verdik.
Bilkent Üniversitesinden 5 öğrencinin, bu yıl araştırma konusu olarak Ruhi Su’yu seçmesi üniversite yönetimince kabul edildi. Şu sıralarda öğrenci arkadaşlarımız ve ilgili arkadaşlarımız görüşmelerini sürdürmektedirler.

20 EYLÜL ANMASI:

Ustamız Ruhi Su’nun ölümünün 32. yılında mezar başı anması, dernek başkan yardımcımız Fatma Zengin’in yönetimi, koro üyemiz Füsun Noyan’ın konuşması ve katılımcıların sunumları ile gerçekleştirildi.
Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmada ise, üyemiz Arzu Karadağ’ın sunumu ve başkanımız Ilgın Ruhi Su’nun selamlama konuşması ile başladı. Ruhi Su Avustralya Belgeseli ile devam eden anma töreninde Refik Köksal, Hüseyin Tutkun ve Mutlu Ödemiş yönetimlerinde Ruhi Su Dostlar Korosu sahne aldı. Programın sonunda Emin İgüs solo programını ve koro ile birlikte türkülerini sundu.

RUHİ SU BARIŞ ÖDÜLÜ

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği bu yıl Türkiye’de barış, adalet ve demokrasi mücadelesine katkı veren tüm dostlarımız adına Ruhi Su Barış Ödülü’nü Cumhuriyet Gazetesi’nden Turan Günay’a takdim etmeye karar verdi. 21.Ekim.2017’de Ruhi Su Şiir Ödülü Töreni öncesinde ödül, başkanımız Ilgın Ruhi Su tarafından takdim edildi.

ASUMAN SUSAM ŞİİRİ SEMPOZYUMU

21.Ekim.2017’de Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera Salonu’nda, 2016’da ilk kez Ruhi Su Şiir Ödülünü alan Asuman Susam’ın şiirini değerlendirmek üzere düzenlenmiştir. Oturumu Sırma Köksal yönlendirdi ve Mahmut Temizyürek, Zeynep Direk, Enis Rıza Sakızlı, Hayri Yetik ve Şükran Yücel’i konuşmacı olarak katıldılar. Sempozyum kitabı yayımlandı.

RUHİ SU SESİ VE İZİ SEMPOZYUMU

21.Ekim.2017’de Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera Salonu’nda, Şeref Bilsel’in yönlendiriciliğinde, Asuman Susam, Metin Turan, Alper Maral, Sezai Sarıoğlu, Rahmi Saltuk’un konuşmacı olarak katıldığı sempozyum, ilgiyle dinlenildi.

RUHİ SU ŞİİR ÖDÜLÜ

Cevat Çapan başkanlığında, Ahmet Telli, Latife Tekin, Hüseyin Ferhad, Asuman Susam, Haydar Ergülen ve Mehmet Gözen’den oluşan Ruhi Su Şiir Ödülü Seçici Kurulu, “şiirini, şiirin dilini ve yapısını, insanlık tarihinin köklerinden itibaren yoklayıp, tarihsel ve mekânsal bir toplamdan süzerek kurduğu bir şiir dili ile yazması; şiirini, dünyanın tüm sömürülen ve ezilenlerinin özgürleşeceği kardeşçe bir varoluş coşkusuna adaması; kalemini, yarım yüzyıldır, her türlü zulme ve tahakküme karşı direnci yeniden üretmek için kullanması ve bu tutumunu hep şiir estetiğinin içinde kalarak, direnme estetiğinin zenginleşmesine katılarak sürdürmesi nedeniyle” Sayın İsmail Mert Başat’ın “Külde Kor İzleri” kitabını oybirliğiyle 2017 Ruhi Su Şiir Ödülü’ne değer buldu. Ödül, 21.Ekim.2017’de Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera Salonu’nda, seçici kurul başkanı Cevat Çapan tarafından takdim edildi.

TÜYAP

04.11.2017 ile 12.11.2017 tarihleri arasında 36. TÜYAP Kitap Fuarına katıldık. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da standımızı açtık. Ayrıca, 10 Kasım 2017 günü Büyükada Salonunda, Mehmet Gözen hocamızın sunumuyla, Ahmet Telli, Mahmut Temizyürek, İsmail Mert Başat, Sezai Sarıoğlu ve Şeref Bilsel’in katılımıyla “ŞAİRLER RUHİ SU’NUN SES İZİNDE” isimli şiir dinletisi sunuldu.

DERNEK ÜYELİKLERİ

2018 yılı içerisinde ve 2019 Nisan ayına kadar olan süre içerisinde (Ümit Özcan) üyemiz kendi istekleri ile üyeliklerini sonlandırmıştır.
Bir üyemiz, üyeliğinin dondurulmasını talep etmiştir.
Dokuz yeni üye derneğimize kaydolmuştur.
Nisan 2019 itibariyle kayıtlı yüzonaltı üyemiz bulunmaktadır.

YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ

Yönetim Kurulu üyemiz ve Saymanımız Sevgi Kahya işi nedeniyle il değiştirmiş ve 01.01. 2019 tarihinde görevinden ayrılmıştır. Yedek üyemiz Ali Ekrem Budak bu görevleri devir almıştır.
14 Şubat 2019’da Yönetim Kurulu üyesi Aydın Demir, işleri nedeniyle dernek faaliyetlerinde verimli olamadığı için görevinden ayrılmıştır.

RUHİ SU DOSTLAR KOROSU

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde kompozisyon bölümünde yüksek lisansını tamamlayan ve halen aynı üniversitede doktora çalışmalarına devam eden Boran Mert, Mayıs – Aralık 2018 arasında koronun yardımcı şefi olarak koronun çalışmalarına ve konserlerine katılmıştır.
28 Nisan 2018 – Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği tarafından İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlik kapsamında Emin İgüs yönetiminde bir konser vermiştir.
19 Mayıs 2018 – Çatalca Nesin Vakfı’nda düzenlenen 1 Mayıs etkinliğinde Yardımcı şef Boran Mert yönetiminde bir konser vermiştir.
25 Mayıs 2018 – Sümeyra Çakır anmasına katılmıştır.
Mayıs 2018 6. SANSEV Uluslararası Çok Sesli Korolar Festivali’ne Şef Mutlu Ödemiş yönetiminde katılmıştır.
20 Eylül 2018’de Ruhi Su mezarı başı anmasına katıldı;
22 Eylül 2018 günü Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde ölümünün 34. Yılında;
20 Ekim 2018 günü Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde 3. Ruhi Su Şiir Ödülü etkinliğinde bir konser verdi.
08 Aralık 2018 günü Ataşehir Mesta Sanat Evi tarafından düzenlenen Ruhi Su Gecesi’nde konser verdi. (Mesta Sanat Evi, gecenin gelirini derneğimiz ile paylaşmıştır)?? Bu bilgi gerekli mi, yazalım mı?
15 Aralık 2018 günü Çanakkale, Biga Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Şenliği kapsamında Boran Mert yönetiminde bir konser verdi.
13 Ocak 2019 günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi tarafından Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen “Nazım Hikmet 117 Yaşında” etkinliğine katıldı.
19 Ocak 2019 günü Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Devlet Opera Sanatçısı Tuncer Tercan ile birlikte merhum Devlet Opera Sanatçısı Ömer Yılmaz anısına bir konser verdi. (Ankara NHKM bu konserin hasılatının %70’ini derneğimize bağışlamıştır.)?? Bu bilgi gerekli mi? Yazalım mı?

RADYO ve TELEVİZYON PROGRAMLARI

Ruhi Su anması kapsamında Ilgın Su, Halk TV ve ……. (Lütfen bu kanalın adını bilen yazsın) TV programlarında söyleşilere katıldı.
Dayanışma TV tarafından hazırlanan Ezilenlerin Ezgili Yüreği Ruhi Su belgeseli için Dernek Başkanı Ilgın Su, Sanat Yönetmeni Emin İgüs, Koro Şefi Mutlu Ödemiş ve koro üyeleri ile söyleşiler yapıldı.
Yönetim Kurulu yedek üyelerimizden ve RSDK’da uzun yıllar korist olan Ercüment Gürçay, Açık Radyo’da sunduğu Babil’den Sonra programına RSDK 22 Eylül 2018’de Sanat Danışmanı Emin İgüs’ü konuk etmiştir.
24 Eylül 2018’de Yeşil Gazete’de Ruhi Su Anması haberi yayımlandı.
17 Şubat 2019 günü Ilgın Su, Ömer Yılmaz’ın eşi Aynur Yılmaz ile birlikte, Cem TV’de RSDK eski koristlerinden Gülsüm Çıta’nın sunduğu Pazar Kahvesi programına katıldı.

BASINDA ve SOSYAL MEDYADA RUHİ SU

20 Eylül anması ve 3. Ruhi Su Şiir Ödülü nedeniyle basında çıkan haberler:
1-Ruhi Su Dostlar Korosu, ustayı geçmişten günümüze taşıyan bir yapı taşı
(https://www.birgun.net/haber-detay/ruhi-su-dostlar-korosu-ustayi-gecmisten-gunumuze-tasiyan-bir-yapi-tasi-231252.html)
2-Ruhi Su vefatının 33. yılında anıldı
(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur sanat/1090732/Ruhi_Su_vefatinin_33._yilinda_anildi.html)
3-Ruhi Su, Şişli’de anılacak
(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1086835/Ruhi_Su__Sisli_de_anilacak.html)

4-Ruhi Su Anılıyor (https://www.ntv.com.tr/sanat/ruhi-su-aniliyor-olumunun-33-yili,QDRtDVjEt0CmVcukfNyfXw)
5-Ruhi Su böyle anıldı (https://odatv.com/ruhi-su-boyle-anildi-23091847.html)
6-Ruhi Su vefatının 33. yılında anıldı(https://www.mynet.com/ruhi-su-vefatinin-33-yilinda-anildi-110104412154)
7-1985 yılında vefat eden duayen sanatçı Ruhi Su anılıyor…(https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/1985-yilinda-vefat-eden-duayen-sanatci-ruhi-su-aniliyor/)
8-Ilgın Su, babası Ruhi’yi Su’yu anlattı: Hiç geç kalmazdı (https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2018/10/20/ilgin-su-babam-hic-gec-kalmazdi/)
Şiir Ödülü hakkında çıkan haberler
9-Ruhi Su 2018 Şiir Ödülü’nün sahibi Betül Dünder oldu (https://www.cnnturk.com/kultur-sanat/kitap/ruhi-su-2018-siir-odulunun-sahibi-betul-dunder-oldu)
10-Ruhi Su 2018 Şiir Ödülü, bugün sahibini buluyor (https://www.birgun.net/haber-detay/ruhi-su-2018-siir-odulu-bugun-sahibini-buluyor-234232.html)

20 EYLÜL ANMASI

22 Eylül 2018 cumartesi akşamı, Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde Sanat Danışmanı Emin İgüs tarafından derlenen Mahsus Mahal, konuk sanatçılar Orhan Aydın, Muammer Ketencoğlu ve Tuncer Tercan ile birlikte sahnelendi. Devlet Tiyatrosu Işık Tasarımcısı Yüksel Aymaz gönüllü olarak gecenin ışık düzenini yönetti.
Mahsus Mahal Anma Etkinliği, Ruhi Su Sosyal Medya hesaplarından yapılan canlı yayın ile yetmiş bin kişiye ulaşmış, yirmibirbin kişi tarafından izlenmiştir.”

RUHİ SU BARIŞ ve DOSTLUK ÖDÜLÜ

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği 2018 yılında Ruhi Su Barış ve Dostluk Ödülü’nün Cumartesi Anneleri’ne verilmesine karar verdi. Ödül, 20 Ekim 2018’de Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde Ruhi Su Şiir Ödülü seçici kurul üyelerinden Ahmet Telli tarafından Cumartesi Anneleri adına Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’a takdim edildi.

RUHİ SU ŞİİR ÖDÜLÜ

Ruhi Su Şiir Ödülü yönetmeni üyemiz Mehmet Gözen ile çalışma koşullarını belirlemek amacıyla 20 Temmuz 2018’de bir protokol imzalanmıştır.
Cevat Çapan Başkanlığı’nda Ahmet Telli, Hüseyin Ferhad, Haydar Ergülen, Asuman Susam, İsmail Mert Başat ve Mehmet Gözen’den oluşan seçici kurul üyeleri “Yaşadığımız çağda karşılaştığımız sorunların bizi nelerden yoksun ve yoksul bırakarak yabancılaştırdığını somut örneklerle bir bir sıralarken, yitirdiğimiz değerlerin bizi nasıl köklerimizden ve çevremizden kopardığını nedenleriyle açıkladığı ve şiirsel dilin yaratıcı gücüyle unutulan her şeyin büsbütün yok olup gitmediğini de ustalıkla yansıttığı için” Sayın Betül Dünder’in “Unutmanın Kısa Tarihi” adlı kitabını 2018 Ruhi Su Şiir Ödülüne değer bulmuşlardır. 20 Ekim 2018’de Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde Seçici Kurul Başkanı Cevat Çapan tarafından ödül takdim edildi.
Üç yıldır devam eden bu çalışmalar ne yazık ki derneğimizin ekonomik ve insan kaynakları yetersizliği, ayrıca iş akışında Ruhi Su’nun hassas kişiliğine layık olmayan ve titiz çalışma disiplinine uymayan bazı olumsuz sonuçlara neden olması nedenleriyle Yönetim Kurulumuzun oybirliğiyle aldığı karar ile 12 Ocak 2019 itibariyle “sonlandırılmıştır.

İSMAİL MERT BAŞAT ŞİİRİ SEMPOZYUMU

20 Ekim 2018’de Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde 2017 yılında Ruhi Su Şiir Ödülünü alan İsmail Mert Başat’ın şiirini değerlendirmek üzere bir sempozyum düzenlenmiştir. Oturumu Emin Şir yönlendirdi, Cevat Çapan; Ahmet Telli, Mahmut Temizyürek ve Betül Dünder konuşmacı olarak katıldılar. Sempozyum kitabı yayınlandı.

RUHİ SU ve SANATI SEMPOZYUMU

20 Ekim 2018’de Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde Deniz Durukan’ın yönlendiriciliğinde İsmail Mert Başat, Dr. Ayşegül Tözeren ve Betül Dünder konuşmacı olarak katıldılar.

37. ULUSLARARASI TÜYAP KİTAP FUARI

10 – 18 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenen 37. Uluslararası Kitap Fuarı’na katıldık. Her gün başka bir koristin destek verdiği bu fuar süresince Ruhi Su CD ve kitaplarının yanı sıra üyemiz Dr. Ferda Ereren’in derneğimize bağışladığı CD’ler, ayrıca değişik şairlerin kitapları ile 2016 ve 2017 yılında Ruhi Su Şiir Ödülünü alan şairlerin sempozyum kitapları da satılmıştır.
Bu yıl ……………… salonunda Dayanışma TV tarafından hazırlanan Ezilenlerin Ezgili Yüreği Ruhi Su Belgeseli’nin gösterimi yapılmış ardından Dr. Ayşegül Tözeren Dernek Başkanı Ilgın Su ile bir söyleşi yapmıştır.
Fuarın son iki gününde yazar, şair Gülten İNCESU standımıza konuk olmuş, Mendil adlı öykü kitabını imzalamıştır. Kendisi on adet kitabını derneğimize bağışlamıştır.

BAĞIŞ

Üyemiz Dr.Ferda Ereren 2018-2019 eğitim yılında eğitime başlayan, Köy Enstitülerinin eğitim anlayışından yola çıkan, Enstitü Koleji için bir okul marşı bestelemiş ve okulların açıldığı ilk gün öğrencilerle birlikte marşı seslendirmiştir. Bu emeği karşılığında kendisine önerilen bedeli kabul etmemiş bu tutarın tamamının derneğimize bağışlanmasını istemiştir. Dr. Ferda Ereren’in bu hassasiyetinden dolayı Yönetim Kurulumuz oybirliği ile kendisinin Onur Üyesi olmasına karar vermiştir.
RSDK’nın Biga Belediyesi’nde verdiği konser için derneğimize 4.500,-TL’lik bir bağış yapılmıştır.
Ruhi Su’nun sağlığında uzun yıllar kendisini sahnede ve konser verdiği mekanlarda izleme olanağını bulmuş olan bir dinleyicisi, Ayfer Neyzi derneğimize 1.000,- TL ve
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hasan Hüseyin Po derneğimize 500,- TL bağışlamışlardır.

GÖRÜŞMELER

Ruhi Su Kültür Merkezi’nin ve bu merkezde bir Ruhi Su Müzesi kurulabilmesi amacıyla Şişli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hacı Kuru makamında ziyaret edilmiştir. Şişli Belediyesi bu girişimimizi desteklemekte ve uygun bir binaya Ruhi Su Kültür Merkezi olarak hizmete açmayı hedeflemektedir.
Füsun Akatlı’nın “Bir de Ruhi Su Geçti” kitabının yeniden basımı için kızı Zeynep Altıok ile görüşmelere başlanmıştır.
Yurtdışı bağlantılı sanatçılarla işbirliği yapabilmek amacıyla birkaç konsolosluk ile iletişime geçilmiş ve 15 Kasım 2018 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğun’da Kültür ve Basın Bölümü Başkanı Meik Clemens Laufer yönetim kurulu üyelerini kabul etmiş, Ruhi Su Dostlar Korosu’nun işbirliği yapabileceği sanatçıların bilgilerini derneğimiz ile paylaşmıştır.