Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Ruhi Su Şiir Ödülü

1 Eylül 2016 @ 08:00 10:00

AMAÇ

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin öncülüğünde;

Yaklaşık bir asırdır yaşadığımız coğrafyanın kültür mozaiğine “Ruhi Su efekti” olarak dokunmuş olan sanatçının bıraktığı eşsiz kültür mirasını yeni kuşaklarla paylaşmak, sanat anlayışını yaşatmak için, sanatın en eski ve en canlı alanı olan şiir dalında, bir yıl içinde çıkan ürünleri değerlendirmek amacıyla Ruhi Su Şiir Ödülü verilmesi amaçlanmıştır.

ÖDÜL

Ruhi Su Şiir Ödülü, her yıl iki eylül ayı arasında (1 eylül’den 1 eylül’e) yayımlanmış kitap bütünlüğündeki birinci basım şiir kitapların değerlendirmesini kapsar ve seçilen bir şaire verilir.

ADAYLIK VE DEĞERLENDİRME

Birbirini izleyen iki eylül ayı arasında birinci basımı yapılmış tüm şiir kitapları, şair veya yayınevinin herhangi bir başvurusu gerekmeksizin bütün eserler Ruhi Su Şiir Ödülüne doğal adaydırlar. Daha önce Ruhi Su Şiir Ödülünü alan şairler, bir daha ödüle aday gösterilemezler.

SEÇİCİ KURUL

a-) 1 Eylül 2015 tarihinden 1 Eylül 2016 tarihine kadar yayınlanan şiir kitaplarını değerlendirecek 2016 Ruhi Su Şiir Ödülü seçici kurulu aşağıdaki kişilerden oluşur.

Cevat Çapan (başkan)
Ahmet Telli (üye)Haydar Ergülen (üye)
Hüseyin Ferhad (üye)Latife Tekin (üye)
Mahmut Temizyürek (üye)Mehmet Gözen (üye)

b-) Seçici kurul üyeleri, 1 Eylül 2015 / 1 Eylül 2016 tarihleri arasında yayımlanan kitaplar arasından değerlendirme yaparak, ödüle layık gördükleri şairi ve şiir kitabını, düzenleyecekleri gerekçeli kararla birlikte kapalı zarf içinde, 10 Eylül akşamına kadar ödül seçici kurul başkanına teslim ederler. Seçici kurul başkanı kurul üyelerinin değerlendirme zarflarını açarak sonucu belirlerler. Seçici kurulun yarıdan bir fazlasının oyunu alan şair, Ruhi Su Şiir Ödülü’nü kazanır. Sıralama sırasında bir şair ve kitabı üzerinde çoğunluk sağlanamazsa, şiir seçici kurul başkanı, seçici kuruldan ikinci bir değerlendirme yapmalarını ister. Ruhi Su Şiir Ödülü paylaşılamaz.

ÖDÜLÜN VERİLİŞ YERİ VE ZAMANI

Ruhi Su Şiir Ödülü her yıl Ruhi Su’yu anma etkinliği çerçevesinde 20 Eylül günü / akşamı daha önce yeri ve saati belirlenmiş yerde seçici kurul başkanı, kurul üyeler, dernek başkan ve üyeleri tarafından verilir.

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği

Organizatör sitesini görüntüle

Şişli Kent Kültür Merkezi

Halaskargazi Cd. No:168 Şişli / İstanbul
İstanbul, Türkiye
+ Google Haritalar