Refik Köksal / Dostlar Korosu Eski Koristi ve Ruhi Su Dostlar Korosu Eski Şefi

Ruhi Su’ nun 1985 yılında ölümünden sonra Timur Selçuk ve Sarper Özsan koroyu devralmışlardı. Daha önce bu iki müzisyenden söz ettik. “Dostlar Korosu” nu Selçuk ve Özsan’ dan sonra iki emektar koristimiz konserlere hazırladılar, şeflik yaptılar: Hüseyin Tutkun ve Refik Köksal…

Hüseyin Tutkun’ dan sonra Refik Köksal’ dan da söz etmek istiyoruz.

Refik Köksal 1953′ te Afyon, Şuhut’ ta doğdu.

Isparta Gönen İlköğretmen Okulunu 1971 yılında bitirdi.

1980 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’ nden mezun oldu.

1978 Mart’ ında “Dostlar Korosu” ile tanıştı, korist olarak çalışmalara katıldı. Ruhi Su ile beraber bir çok konserde sahne aldı.

1985 Eylül ayında Ruhi Su’ nun aramızdan ayrılmasından sonra ilk kez 30 Mart 1987′ de Harbiye Konak Sineması’ nda sahne alan koroyu Timur Selçuk ve Sarper Özsan çalıştırdılar.

Sonrasında Ağustos 1991′ e kadar “Dostlar Korosu” nu Refik Köksal, Hüseyin Tutkun ve Sarper Özsan çalıştırdılar. “Dostlar Korosu” bu dönemde Ruhi Su’ ya olan sevgi ve saygısının bir ifadesi olarak adını “Ruhi Su Dostlar Korosu” olarak değiştirdi.  

Refik Köksal bir yazısını: “…1994-96 yılları arasında yeniden koroyu çalıştırma sorumunu üstlendim….hem Ruhi Su ‘nun korosunda görev aldığımda hemde koronun etkinliklere hazırlama amaçlı çabalarımda “Ruhi Su Dostlar Korosu” nun yalın bir üyesi olmanın onurunu taşıdım …bu onur hayatımın en anlamlı ödülüdür…” diyerek bitiriyor.

1994-1996 yılları arasında “Pir Sultan Abdal Konseri” ve “68′ liler Vakfı Konseri” vb. gibi çok sayıda konserde koroyla birlikte şef olarak sahne aldı.

2012′ de yapılan “Ruhi Su 100” anma konserlerinde korist olarak görev alan Refik Köksal Gebze’ de kurduğu “Bilkar Ruhi Su Çocuk Korosu” ile geleceğin gençlerine Ruhi Su Dostlar Korosu geleneğini taşıdı.

Ocak 2015′ te yapılan “Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği” olağan genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçildi.