RUHİ SU DOSTLAR KOROSU 46 YAŞINDA

Yıl 1975. Şişli’de Ümit Tiyatrosu “Dostlar Tiyatrosu”nun çalışma yeriydi. Ama Ümit Tiyatrosu sadece tiyatro değil, tiyatro dışında da birçok sanatsal faaliyetin yapıldığı bir yerdi. Örneğin “Dostlar Hasad- Çağdaş Halk Dansları Topluluğu” da ilk çalışmalarına orada başlamıştı.

Dostlar Korosu’nun kuruluş hikâyesi Genco Erkal ile Ruhi Su’nun tanışmalarıyla başladı. Genco Erkal o günleri şöyle anlatıyor: “ 1961 yılıydı. Ruhi Su, Kent Oyuncularıyla birlikte Site Tiyatrosu’ nda bir şiir-türkü gecesi düzenleyecekti. Şiirleri oyuncular okuyacak, kendisi de türküleri seslendirecekti. Ben de o dönemde Kent Oyuncuları’nda çalışıyordum. Ruhi Su ile ilk tanışmamız bu gösteri nedeniyle oldu. Şiirleri bize o çalıştırdı. İşine olan saygısı, tutkusu, inanılmaz titizliği, halk şiirinin yorumu konusundaki düşünceleriyle hepimizi büyüledi. Olağanüstü sesine de ilk kez o gösteride tanık oldum… Daha sonraları, 70’ li yıllarda ortak bir “Pir Sultan Abdal Konseri “ düzenledik. Bir tiyatro oyunu gibi gösteriyi bir ay boyunca prova ettik. Biz oyuncular şiirleri okuyor, Ruhi Su’ nun türkülerine koro olarak katılıyorduk. Sanırım Sümeyra Çakır’ ın seyirci karşısına çıkışı bu konserde oldu, aynı programı birçok kez yinelemek zorunda kaldık…”

Sıdıka Su, Dostlar Korosu’nun kuruluş hikâyesini şöyle anlatıyordu: “Genco Erkal ve beraber çalıştığı tiyatro grubuyla, Ruhi Su ve Sümeyra Çakır, Pir Sultan Abdal’ı sahneye koydular. Genco Erkal oynuyor, Ruhi Su ile Sümeyra da Pir Sultan türkülerini,10-15 tiyatrocudan oluşan koroyla beraber söylüyordu. Daha sonra aynı ekiple, Köroğlu’nu sahneye koydular…”

Bir koro kurulması fikri bu gösterilerin başarısından sonra gündeme geldi.

Sümeyra Çakır ise Koronun kuruluşunu şöyle aktarıyordu: “ Cumhuriyet Gazetesi aracılığıyla “Dostlar Tiyatrosu” bir çağrı yaptı. Gençler geldiler. Sesleri ve söyleyişleri belli bir düzeyin üzerinde olanlar seçildi ve “Dostlar Korosu” 1975 Aralık ayında kuruldu… Çeşitli politik görüşlerden genç insanlar, bir arada son derece politik bir atmosfer içerisinde birlikte çalıştık. Uzun yıllar ben de bu çalışmanın büyük bir kısmında birlikte oldum. Koroyla beraber konserler yaptık…”

Ruhi Su, Dostlar Korosu ile birlikte İstanbul’da ve Anadolu’da çok sayıda konser verdi. Artık öyle bir hale gelmişti ki, Ruhi Su ne zaman plak çıkarsa, Dostlar Korosu’yla bir açılış yapıyordu. Dostlar Korosu 1976 yılında “El Kapıları”, 1977 yılında “Sabahın Sahibi Var” ve 1978 yılında da “Semahlar” albümünde Ruhi Su’ya eşlik etti.

Ruhi Su ve Dostlar Korosu, Türkiye’nin 1980 darbesine doğru gidilen kargaşa ortamında çalışmalarını sürdürdüler. 12 Eylül darbesi ile birlikte çalışmalara ara vermek zorunda kalsalar da dayanışmaları devam etti.

Sonraki yıllarda Ruhi Su’ nun amansız bir hastalığa yakalanması da Dostlar Korosu’nun faaliyetlerini sürdürmesine engel oldu. Ruhi Su 36 yıl önce bugün 20 Eylül 1985’de hayata veda etti.

Ruhi Su’nun aramızdan ayrılmasını takip eden yıllarda, Koro, Ruhi Su’ya olan saygı ve sevgisini ifade etmek amacıyla adını Ruhi Su Dostlar Korosu olarak değiştirdi. Timur Selçuk ve Sarper Özsan yönetiminde yeniden çalışmalarına başlayan Koro, daha sonra Hüseyin Tutkun, Refik Köksal, Cenan Akın ve daha birçok değerli koro şefiyle yoluna devam etti. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konserler verdi, yüzlerce korist yetiştirdi. Ülkemizin en uzun soluklu amatör korolarından biri olan Ruhi Su Dostlar Korosu, bugün 46’ncı yılında Haluk Polat yönetiminde çalışmalarına devam ediyor.

En son 1978 yılında “Semahlar” albümünde Ruhi Su’ya eşlik eden Koro, geçtiğimiz aylarda Haluk Polat yönetiminde yeni bir albüm hazırladı. Ruhi Su repertuarından eserler başta olmak üzere, Türkçe ve diğer dillerdeki çoğunluğu çoksesli halk müziği eserlerinden oluşan bu albümde; Alexandra Gravas, Şuşan Kalataş, Emin İgüs, Erdem Oral ve Fırat Tanış da konuk solist olarak yer alıyor. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan bu albüm, bir anlamda Ruhi Su Dostlar Korosu’nun Ruhi Su‘ya aramızdan ayrılışının 36’ncı yılında anlamlı bir armağanı olacaktır.

Ruhi Su’nun ve Sevgili Eşi Sıdıka Su’nun aziz anıları önünde sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.